Steven Spielberg Dünyanın En Farklı Yönetmeni – Kimdir ?

18 Aralık 1946’da Ohio’da Cincinnatti’de doğan Steven Spielberg çocukken amatör film yapımcısıydı. Schindler’in Listesi, Renk Moru,ET:karasal dışı, El Ryan’ı Kurtarmak,Yapabilirsen Beni Yakala,Lincoln ve Casuslar Köplüsü gibi filmlerin son derece başarılı ve Akademi Ödüllü yönetmeni olmaya devam etti. 1994 yılında Paramount Pictures tarafından 2005 yılında satın alınan Dreamworks SKG stüdyosunu kurdu.

Erken Yaştaki Kariyeri

Çocukken amatör bir film yapımcısı olan Spielberg birkaç kez büyümüş ve gençliğinin bir bölümünü. Arizona’da geçirmiştir. 1960’ların sonlarında Universal’ın en genç yönetmenlerinden biri oldu. Çok övülen bir televizyon film olan Duel(1972), onu sinemaya yönlendirme fırsatı yarattı ve uzun bir hit dizisi onu tüm zamanların en başarılı ticari yönetmeni yaptı.  

Sinemada’ki Önemli Adımlarını Attı Filmler

Spielberg sinemada ki en büyük adımını 1975’te jaws film ile atmıştır. Ardından sırası ile 1977 de Üçüncü Dünya 1982 de ET 1985’de, Mor yıllar 1987’de, Güneş İmparatorluğu gibi edebi uyarlamaları el aldı. Ve dünyanın dört bir yanındaki izleyiciler cesaret kahramanı olan  Indiana Jones’ kutsal hazine avcıları(1981), Indiana Jones Lanetli Tapınak(1984) filmlerinde devam eden maceralarıyla perçinlendi. Jurassic Park Spielberg’in Peter Pan’dan İlham alan Hook(1991)’undan yaratıcı bir halay gücü yaratıyor. 1997’de devam film olan Jurassic Park: Kayıp Dünya geleneksel aksiyon ve canavar-korku dizilerine dayanıyor. 

Spielberg ayrıca etkileyici tarih filmleriyle ile tanınıyor. Schindler’in Listesi (1993) Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor.Spielberg bu filmle en iyi yönetmen olarak yedi Akademi ödülü kazandı.Bu kez 1998 yılında vizyona giren Er Ryan Kurtarmak film ile tekrar en iyi yönetmen olarak Akademi ödülünü kazandı. 1982 yılında ilk film şirketi olan Amblin Entertainment kurdu. Geleceğe Dönüş(1985) ve Roger Rabbit'(1988) başarılı filmlere imza attı 

1994’te Spielberg, Jeffrey Katzenberg ve David Geffen ile birlikte Dreamworks SKG adlı yeni bir stüdyo kurdu. (2005 yılında Paramount Pictures tarafından satın alındı.) 2001 yılında Stanley Kubrick tarafından başlatılan bir proje olan AI: Yapay Zeka adlı bilim kurgu projesini tamamladı . Daha sonra bir başka bilim-kurgu film olan Azınlık Raporu(2002) ve Akademi ödüllüne aday gösterilen Münih(2005) yönetmiştir. Ayrıca.Atalarımızın Bayrakları(2006)  ve iwo jima mektuplar(2006) filmlerinin yapımcılığını yapmıştır.

Spielberg, 2008 yılında Indiana Jones destanının son filmi için George Lucas’la bir araya geldi. Spielberg, Harrison Ford’un Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı’ndaki ünlü maceracı rolünü yenileyerek filmi yönetti . Spielberg ayrıca , Hergé’nin popüler çizgi romanına dayanan 2011’de canlandırılan The Adventures of Tintin’i yönetti. Bununla birlikte, War Horse (2011) adlı film versiyonuydu , bu da ona daha büyük beğeni kazandı. Film altı Akademi Ödülü adaylığı aldı

ÖDÜLLERİ

Spielberg üç oscar birlikte bir çok onursal ödül aldı.1986’da Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nden Irving G. Thalberg Anma Ödülü’nü aldı. 2004’te Spielberg, Yaptığı çalışmaları tanımak için Yönetim Kurulu Üyesi olan Amerika Yaşam Boyu Başarı Ödülü ve Fransız Onur Ödülü’nü aldı. Ertesi yıl, Bilim Kurgu Onur Listesi’nde görevlendirildi.

Kasım 2015’te, ikonik yapımcıya, ülkenin en yüksek sivil onuru olan Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası verildi. Hayırsever çabaları arasında, Şubat 2018’de Florida’daki Marjory Stoneman Douglas Lisesi’ndeki silah çekiminden sonra, gelecek ay Mart ayındaki Lives gösterilerimiz için 500.000 dolar bağışta bulunacağını açıkladı. 

EN İYİ FİLMLERİ

Tenten’in Maceraları (2011)

Meraklı genç muhabir Tenten ve Milu maket bir gemi keşfederler fakat bu gemi aslında asırlık büyük bir sır saklamaktadır. Tenten merakının onu götürdüğü noktada, kötü adam İvan İvanoviç Sakharine’in hedefi haline gelir.

Indiana Jones Kamçılı Adam(1984)

George Lucas ve Steven Spielberg’in çektiği bu Indiana Jones’un ikinci serisinde, Indy (Harrison Ford), küçük yardımcısı Short Round (Jonathan Ke Quan) ve şımarık şarkıcı Willie Scott (Kate Capshaw) ile birlikte Hindistan’a gelirler. Köyün kayıp sihirli mücevherini bulmak için herşeyi riske eden bu üçlü, aynı amaç için orada bulunan şeytani bir tarikatla karşı karşıya kalırlar. Bu soluk kesici macerada, kim canlı kalabilecek?

Lincoln (2012)

ABD’nin 16. başkanı olan ve 1861-1865 arasında yaşanan ırkçı iç savaşa öncülük eden Abraham Lincoln’un yaşadıkları ve bu savaşı sonlandırma isteğinin konu edildiği biyografi filmi daha çok diyaloglardan oluşuyor.

Indiana Jones: Son Macera (1989)

Indiana Jones (Harrison Ford) bu sefer Hz. İsa’nın kutsal çanağını araştırırken kaybolan babası Henry Jones’u (Sean Connery) arıyor. Aynı çanağın peşine Naziler de düştüğünden Indiana Jones bir süre sonra babasının Naziler tarafından kaçırıldığını anlıyor. Böylece izleri ve ipuçlarını takip eden Indiana, babasının yerini buluyor ama kendisi de yakalanınca Naziler hesabına kutsal çanağı baba oğul aramaya başlıyorlar. Ancak bulunan kutsal çanak kimseye de pek hayırlı gelmeyecektir…

ET – The Extra Terrestrial (1982)

Dünyayı ziyarate gelen bir grup uzaylı, acil şekilde dünyayı terketmek durumunda kalınca içlerinden biri dünyada kalır. Kendini bir anda değişik bir gezegende bulan bu uzaylı, 10 yaşındaki bir çocuk olan Elliot tarafından evlerinin bahçesinde bulunur.

west side story (2020)

West Side Story, Steven Spielberg’ün yönettiği, Kristie Macosko ve Krieger Kevin McCollum ile birlikte yapımcılığını üstlendiği, 18 Aralık 2020’de vizyona girmesi planlanan bir müzikal ABD filmi. 1961 yılında çıkan Batı Yakasının Hikâyesi’nin yeni bir versiyonudur.

Jurassic World

Kosta Rika yakınlarındaki Pasifik kıyılarında kurulu olan Isla Nublar adası, bundan tam 22 yıl önce Jurassic Park hikayesinin başlangıcına ev sahipliği yapmıştı. John Hammond’ın tasarladığı sıradışı park projesi, yıllar sonra hayata geçirilir ve böylece dinozor temalı, tam teşekküllü bir park ortaya çıkar. Ne var ki Jurassic World adındaki bu parkın sahibi Simon Masrani ve yardımcıları için, yıllar içerisinde azalan ziyaretçi sayısı çok büyük bir soruna dönüşür. Bu nedenle ziyaretçilerin ilgisini artırmak amacıyla riskli bir planı uygulamaya koyarlar. Simon Masrani’nin sahibi olduğu şirket, parktaki dinozorların genlerinden yeni bir dinozor türü yaratmaya karar verir. Ancak bu plan, ada sakinlerinin hayatını tehlikeye atacak ciddi bir tehditle sonuçlanır.https://www.youtube.com/watch?v=RFinNxS5KN4

Jake Eloman

Hello there. I'm on the GMSPORS Editorial team and one of the SEO support staff. I am one of the GMSPORS employees in the preparation and research of many content.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.