Okullar ne zaman açılacak? MEB Bakanı Ziya Selçuk açıkladı!

Nisan ayının ortalarına yaklaştığımız bu günlerde okulların durumu aileler tarafından merak ediliyor. Eğitimlerini uzaktan eğitim ile sürdüren İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılacak açıklamayı bekliyor. Bilim Kurulu toplantısının ardından Ziya Selçuk okulların açılış tarihi konusunu gündeme taşımıştı. Koronavirüs vakalarının dünyada büyük bir artış göstermesinin ardından veliler ve öğrenciler tatilin uzatılması ihtimalini yoğun olarak sorguluyor. Yazın telafi eğitiminin verilebilmesi için görüşülen kanun teklifi kabul edildi. İşte kabul edilen kanunun detayları…

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Ziya Selçuk katıldığı canlı yayın programında okulların açılma tarihiyle ilgili açıklama yaptı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların açılmasında Temmuz ve Ağustos değil de Eylül ve Ekim aylarını daha dikkate alıyoruz. Okulların sağlık sorunları giderildiği için “okullar açılsın” deseler biz buna hazırız. Biz kararlarımızı alırken tek noktadan bakmıyoruz.”dedi. Açıklamasının devamında Bilim Kurulu tavsiyelerine göre hareket edeceklerini ifade eden Selçuk  henüz net bir tarih olmadığını belirterek okulların açılmasıyla ilgili eylül-ekim ayları daha ağır bastığını söyledi.

30 NİSANDA OKULLAR AÇILACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların tatil süresinin uzatılması ihtimalini değerlendirdi. Her hafta kabine toplantısında Cumhurbaşkanı ve ilgili diğer bakanlıklarla temas halinde olduklarını ifade eden Selçuk “  Bu konu, sadece bakanlıkların ayrı ayrı meselesi değil. Bir bakanlığın alacağı karar, bütün bakanlıkları ilgilendiriyor. O yüzden de sürekli istişare halindeyiz. Her gün görüşmeler halindeyiz, gelişmeleri paylaşıyoruz.”dedi. Selçuk,  açıklamasının devamında koşullar gerektirirse önümüzdeki 1-2 hafta içinde okulların açılmasıyla ilgili kararı gözden geçireceklerini sözlerine ekledi.

“YAZIN OKULLAR AÇIK OLACAK YORUMU DOĞRU DEĞİL”

Milli Eğitim Bakanı Ziya  Selçuk katıldığı canlı yayında soruları cevapladı.Telafi eğitimi için  “3. aşamada telafi eğitimi yapacağız. 2 ay okullarımız tatil oldu diyelim. Biz okulların tatil olduğu süre kadar telafi eğitimi yapmayız. Telafi hızlandırılmış bir eğitimdir. EBA ile yapmaya çalıştığımız bir eğitimdir. Yazın okullar açık olacak yorumu kesinlikle doğru değil.” dedi.

YA SELÇUKTAN YAZ TATİLİ AÇIKLAMASI

TBMM kabul edilen kanun hakkında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından bir açıklama paylaştı. Selçuk açıklamasında ” Dönemin bütün bir şekilde tekrarı veya yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu bile değildir.”dedi. İşte Ziya Selçuk’un yaptığı o açıklama;

Hpns9 1586981027 4236 gmspors

OKULLARDA YAZIN TELAFİ EĞİTİMİ VERİLEBİLECEK!

Yükseköğretim Kurulu Kanunu ile bazı yönetmeliklerde değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM tarafından kabul edildi. Kanuna göre, üniversitelerde, ilk ve orta okul öğretiminde yaz tatilinde eğitim verilebilecek. Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin izin sürelerine kısaltma yapılabilecek. İşte kabul edilen kanun teklifinin detayları;

Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yapılan değişiklikle, öğretmenlerin izinleri ve tatilleri düzenlendi. Buna göre öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız 2 ay izinli olacak ancak bu 2 aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmelikte saptanacak meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlü olacaklar.

Rehberlik öğretmenleri; tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda ihtiyaç duyulması halinde izin ve tatil dönemlerinde de görevlendirilebilecek. Bu durumda rehberlik öğretmenlerinin izinleri bir aydan az olamayacak.

İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle eğitim öğretim faaliyetinin 2 haftadan fazla süreyle yapılamaması halinde uygulanacak telafi programlarının ders yılı içinde tamamlanamadığı durumlarda, yaz tatilinde yapılacak eğitim ve öğretim faaliyetleri nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin izinleri kısaltılabilecek. Bu durumda öğretmenlerin izinleri bir aydan az olamayacak.

Kendilerine ikinci görev olarak okul/kurum yöneticiliği verilenler ve yüz yüze eğitim yapılmayan eğitim kurumlarında görevli öğretmenler ile Bakanlık merkez teşkilatı ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görevlendirilen (yöneticilik dahil) öğretmenler, yıllık izinlerini Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre kullanacak.

Okul müdürleriyle müdür yardımcıları, tatil aylarında okul işlerini ayarlamak ve düzenlemek şartıyla sırayla izinlerini kullanacak.

OKULLARIN AÇILMA TARİHİ

25 Mart  günü yapılan Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından Ziya Selçuk okulların 30 Nisan tarihine kadar tatil edildiğini açıkladı. Açıklamasının devamında tatilin uzaması hakkında konuşan Selçuk, Eğitimde elbette kayıplar olabilir. Elbette eksikler olacaktır. Çocuklarımızın her türlü ihtiyacı için tüm senaryolara hazırız. Bu yolculuğu koşuyu yürüteceğiz inşallah. Bilim Kurulunun önerisiyle önümüzdeki süreci bir müddet daha uzatıyoruz. 30 Nisan tarihi ortak kararla ortaya konuldu.” dedi.

MEB SON YAYIMLANAN ÇALIŞMA TAKVİMİ (2019-2020)

Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında oldu. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün)

İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başladı.

16-22 Mart 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verildi. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

23 Mart 2020 tarihi itibariyle uzaktan eğitime geçildi. Planlamaya göre 30 Nisan Perşembe günü okullar açılacak.

Okulların kapanacağı tarih henüz açıklanmadı.

Utbt9 1586791917 5231 gmspors


BİLİM KURULU TAVSİYESİNE BAĞLI 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada EBA TV üzerinden yayınlanan içerikler hakkında “ Bu  hafta bizim test haftamızdı ama önümüzdeki haftadan itibaren çok daha kaliteli, dolu dolu programlarla çocuklarımızın eğitimini yapmaya devam edeceğiz.”dedi Uzaktan eğitim kısmının dışında en kısa sürede yüz yüze eğitimle telafi çalışmaları yaptıklarını kaydeden Selçuk, Telafinin ne zaman, nasıl olacağı Bilim Kurulumuzun önerileriyle doğrudan doğruya ilgili.”dedi.

CUMHURBAŞKANINDAN TATİL AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanlığı Kabine üyeleriyle telekonferans yöntemiyle yaptığı görüşmeyi paylaştı. Erdoğan koronavirüs ile mücadele tüm kurum ve kuruluşların çalışmalarını yakından takip ettiklerini ifade ederken “ Doğrusu Bilim Kurulu’yla da bir görüşüp yani gönlüm Bilim Kurulu’nun bu konudaki tavsiyesini çok önemsiyorum. Yani uzatılabilir de uzatılmayabilir de ama eğer Bilim Kurulu ‘Uzatılmasında fayda var.’ diyorsa ona uyalım ama ‘Bir hafta yeter.’ diyorsa ona uyalım. Çünkü işin ehli onlar. Dolayısıyla onların tavsiyeleri istikametinde gitmekte fayda var”dedi.

LİSEYE GEÇİŞ SINAVINDA 1. DÖNEM SORULARI SORULACAK

Okulların 30 Nisan’a kadar eğitime ara vermesiyle öğrenciler girecekleri sınavlarda hangi konuların sorulacağını araştırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı Liseye Geçiş Sınavında (LGS) öğrencilerin 1. dönemde işledikleri  Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İnkılap Tarihi, İngilizce ve Din Kültürü konularından sorumlu olacağını açıkladı.

İLK VE ORTAOKUL BURSLULUK SINAVI AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bursluluk ( İOKBS) sınavına girecek öğrenciler için açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar;

“Bu sınava girecek öğrencilerimiz de bulundukları sınıfların birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar. Ayrıca bu sınava girecek 10. ve 11.sınıf öğrencilerimiz 9. sınıfın tüm müfredatından sorumlu oluyorlardı. Bu kapsamı da daralttık ve 10. ve 11.sınıf öğrencilerimiz de sadece 9. sınıfın birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar.”

ÜNİVERSİTELERDE YAZIN TELAFİ EĞİTİMİNİN ÖNÜ AÇILDI!

AK Parti eğitime verilen aranın telafi edilmesi için Yükseköğretim Kanununda değişiklik yapılması için kanun teklifini TBMM’ye  sundu. Kanun teklifine göre salgın ve afet durumlarında üniversitelerde uzun süre eğitime ara verilmesi durumunda yaz döneminde telafi eğitimi yapılabilecek. Ayrıca Meclise sunulan teklifte Ankara ve Kocaeli’nde vakıf üniversitelerinin kurulması teklifi de bulunuyor. TBMM bu teklifi kabul ederse yaz döneminde üniversitelerde telafi dersleri uygulanacak.

Jake Eloman

Hello there. I'm on the GMSPORS Editorial team and one of the SEO support staff. I am one of the GMSPORS employees in the preparation and research of many content.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.