GMSPORS

MAGAZİNE

Şimdiye Kadarki En İyi Filmler Listesi

En İyi Filmler, Unutulmaz Film Önerileri – Sinema Tarihinin En İyisi

Bu listede, tüm zamanların en iyi filmleri olarak kabul edilen en iyi filmleri, basit bir spoyler içermeyen film önerileri listesiyle sunuyoruz. Dünyanın en iyi filmleri ve bunların altında yatan sorunlar ile, kesinlikle dikkatinizi bekliyoruz.

1. Başlangıç – Inception (2010) IMDb: 8.8

Leonardo DiCaprio, çok yetenekli bir hırsız olan “Dom Cobb” ile bu prodüksiyonda burada. Onun uzmanlığı, bilinçaltının derinliklerinden değerli sırları çıkarmak ve zihnin en karanlık ve en savunmasız olduğu rüya anında onları çalmaktır. Cobb’un bu nadir insanlarda görülebilen yeteneği, bu ender yetenek, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yaptı. Ayrıca onu uluslararası bir kaçak yaptı ve sevdiği her şeye mal oldu. Cobb’a durumundan kurtulma fırsatı sunulur. Hayatını geri verebilecek son bir iş; imkansız “başlangıcı” tamamlayabilirse. Kusursuz soygun yerine, Cobb ve ekibindeki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorunda; onların işi bir fikri çalmak değil, yerleştirmektir. Başarılı olurlarsa, bu mükemmel bir suç olur.

Başrolünde yer alan Dominick “Dom” Cobb (Leonardo DiCaprio) kurbanlarına rüya içinde rüya yaşatarak bilinçaltı hırsızlığı yapan yeni nesil ve yetenekli bir hırsızı konu edinmektedir.

Başrol Oyuncuları: Joseph Gordon-Levitt, Leonardo DiCaprio Ellen Page, Tom Hardy

Tür: Suç, Dram

Yönetmen: Christopher Nolan

2. Piyanist (2002) – IMDb: 8.5

Piyanist, İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen gerçek bir dram hakkında. Ünlü Polonyalı piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, Varşova’nın kenar mahallelerinde bir hapishane kampına gitmekten bir şekilde kaçan ünlü piyanistin hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. Nazi işgali altındaki Polonya’da yaşamın imkansız hale getirildiği bir zamanda. Banliyölerde gerçekten sefil bir hayat süren müzisyen, kıtlığa ve aşağılanmaya maruz kalsa da diğer insanlarla kahramanca savaşacak. Gün geldiğinde ve kaçma şansı yakaladığında, başkentin harabelerine sığınacak ve beklenmedik bir yardımla umudunu yeniden kazanacaktır.

Başrol Oyuncuları: Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Adrien Brody

Tür: Biyografi, Dram, Müzik

Yönetmen: Roman Polanski

3. Yeşil Yol (1999) – IMDb: 8.5

Green Road, bir hapishane memuru ve bir mahkumun hikayesini anlatıyor. Paul Edgecomb’un hapishanedeki görevi, mahkumları son seyahatlerinde idam cezasına çarptırmaktır. Çalıştığı yıllar boyunca yüzlerce mahkumu idam etti. Bir gün John Coffey adında korkunç görünümlü bir adamla tanışır. Ancak, Coffey’in bu ürkütücü görünümünün altında çok saf bir ruh var. Coffey, iki genç kızın cinayet davasında yargılanıyor. Gün geçtikçe gün ışığına çıkan Coffey’in dünya dışı güçleri, karakteriyle ilgili an be an yeni ipuçları ortaya çıkaracak.

Başrol Oyuncuları: Michael Clarke Duncan, David Morse, Tom Hanks

Tür: Dram, Fantastik, Suç

Yönetmen: Frank Darabont

4. Dövüş Kulübü (1999) – IMDb: 8.8

Dövüş Kulübünün ilk kuralı: Dövüş Kulübünden asla bahsetme … Dövüş Kulübünün ikinci kuralı: Dövüş kulübü hakkında asla konuşma … Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun süre ‘uykusuzluk’ ya da uykusuzluk çekiyor. Kendi psikolojik sorunlarından kurtulmak için grup terapisine katılır. Terapiler sırasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile … Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşan Durden, Jack’i hiç konuşulmaması gereken bir organizasyon olan ‘Dövüş Kulübü’ ile tanıştıracak. Kısa süre sonra kült bir film haline gelen David Fincher’in filminin popülaritesi efsanedir. Filmin başrollerinde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter gibi ünlü isimleri görmek mümkün.

Başrol Oyuncuları: Brad Pitt, Meat Loaf, Edward Norton

Tür: Dram

Yönetmen: David Fincher

5. Leon (1994) – IMDb: 8.6

Aşkın Gücü, masum bir kızın ve bir katilin hikayesini anlatır. Birbirlerinden başka kaybedecek bir şeyleri yok. Adam hissetmeden öldürüyor. Zayıflığını sadece 12 yaşındaki bir kız bilir ve 12 yaşında New York’ta yaşayan Mathilda, üvey ailesiyle tatsız bir hayatı paylaşır. Babası, iki taraflı oynayan yozlaşmış polis için uyuşturucu saklıyor. Mathilda’nın kaçmasını engelleyen tek şey küçük erkek kardeşi. Bir gün Mathilda, tüm ailesi öldürüldüğünde alışveriş yaparken şans eseri hayatta kalır ve en çok ihtiyacı olduğu anda Leon’un dairesinde saklanarak kendini kurtarır.

Başrol Oyuncuları: Gary Oldman, Natalie Portman, Jean Reno
Tür: Suç, Dram, Gerilim
Yönetmen: Luc Besson

Leave a Reply

Your email address will not be published.