GMSPORS

MAGAZİNE

BİTCOİN Nedir Hakkındaki Gerçekler

Bitcoin (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Virgülden sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Ayrıca Derin Ağ’da en çok kullanılan para birimidir.

Richard N. Cooper tarafından dijital para felsefesinden yola çıkılarak Rothschild ailesine önerilen bir proje olduğu, Rothschild ailesinin ise kendine ait olan uluslararası bankaları dijital para geliştirmesi için görevlendirdiği iddia edilmektedir. Bitcoin ağı 3 Ocak 2009’da hayata geçmiştir. Manifestonun yazarı Satoshi Nakamoto’dur fakat muhtemelen gerçek ismi değildir. Maksimum bitcoin sayısı 21 milyonla sınırlıdır. İlk bitcoin ile alışveriş 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 Bitcoin karşılığında pizza alımı ile gerçekleşti.

22 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla dolaşımdaki Bitcoin’lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindeyken.4 Haziran 2014 tarihi itibarıyla bu değer 8.2 milyar dolar[ seviyesine ulaşmıştır.

Gazeteciler,ekonomistler ve Estonya merkez bankası, bitcoin’in Ponzi oyunu olduğuna dair endişeler dile getirdi. Chicago Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Eric Posner, 2013’te “gerçek bir ponzi oyunu sahtekarlıktır, bitcoin ise aksine kolektif bir sanrılığa benzer” dedi”. 2014’te hem Dünya Bankası hem de İsviçre Federal Konseyi tarafından hazırlanan raporlar bitcoin ve ponzi oyunu üzerine olan endişeleri inceledi ve bitcoin’in Ponzi oyunu olmadığı sonucuna vardı.

13341247

PEKİ PONZİ OYUNU NEDİR

Ponzi Oyunu ya da Ponzi Düzeni  yatırımcılara kendi paralarından geri dönenle veya sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemidir.

İktisadi olarak iyi konumda olan bir ülkede faiz oranları oldukça düşüktür. Bu bir nedenle fona ihtiyacı olan kişiler için ucuz borçlanma demek olduğu kadar birikimlerini değerlendirmek için faiz geliri talep edenler için de düşük kazanç demektir. İşte bu noktada kişi, finansal kurumların vadettiğinden daha fazla faiz getirisi önererek yatırımcı kazanmaya çalışır. Örneğin ülkedeki faiz oranı %3 ise Ponzi Oyunu oynayan kişi yatırımcılara %10 faiz önerir. Ardından %10 faiz getirisi vadettiği kişilerin parasını ödemek için yeni yatırımcılara %11 faiz önerir. Aynı şekilde %11 faiz önerdiği kişilerin parasını ödemek için yatırımcılara daha yüksek faiz önerir. Bu döngü sayesinde -ülkede finansal istikrar sürdüğü sürece- hem oyunu oynayan kişi hem de yatırımcılar kazanmış olur.

Tarihte bilinen ilk ponzi oyunu, bu sisteme adını veren Charles Ponzi tarafından 1920 yılında gerçekleştirilmiştir. Ponzi, bu oyun sayesinde kısa sürece 10.000 yatırımcıyı posta pullarını kullanarak bir arbitraj karı elde ettiğine inandırmış; ancak aslında ortada olmayan bu karlar nedeniyle oyun daha fazla sürdürülememiş ve sistem kısa sürede çökmüştür.

Türkiye’de saadet, titan zinciri, çiftlikbank adıyla bilinen yöntemler ponzi oyununa örnek olarak verilebilir.

BİTCOİN BİTTİ Mİ

Bitcoin’in bittiğine dair pek çok kere haber çıkmıştır. 2015’in başlarında bir gazeteci Bitcoin’in bittiğine dair 29 haber raporlamıştır. Forbes dergisi 2011 yılı haziran ayında bitcoin’in bittiğini ilan etmiş, bu ilanı Ağustos 2011’de Gizmodo Avustralya dergisi takip etmiştir. Wired dergisi “süresi doldu” haberini Aralık 2012’de yapmıştır. Ouishare Dergisi, “oyun bitti, bitcoin” haberini yayınlaması Mayıs 2013, ve New York Magazine “mezar yolunda” haberini Haziran 2013. Reuters “ölüm ilanı” haberini Ocak 2014, Street Insider bitcoin “ölü” haberini Şubat 2014’te yapmıştır. Bu haberleri talip eden zamanlarda The Weekly Standard Mart 2014, Salon Mart 2014, Vice News  Mart 2014, Financial Times Eylül 2014’te bitcoin’in bittiğine dair haberler yayınlamışlardır. Ocak 2015, USA Today belirtilen bitcoin için “küllüğe gitti “, ve Telgraf “bitcoin deneyi bitti” haberlerini yaptı. Eski bitcoin geliştiricilerinden Mike Hearn Ocak 2016’da, bitcoin için “başarısız bir proje” açıklamasını yaptı.

Man adası’ elektronik iş geliştirme müdürü Peter Greenhill, “bitcoin’in bitti ilanlarının çok abartıldığını söylemiştir.

31 Ekim 2008’de bir kişi veya grup takma adı Satoshi Nakamoto, “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” adlı bir beyaz kağıt yayınladığında, Bitcoin üçüncü taraf ödeme sistemlerine, bankalara güvenme ihtiyacını ortadan kaldırma ilkesiyle doğdu. ve aracı kurumlar. Bugün, finansal aracıların güven sağlamadaki rolü, Bitcoin’in altında yatan teknoloji sayesinde iki tarafın doğrudan birbirine bağlanmasıyla artık bir zorunluluk değil. Bitcoin teknik incelemesinin yazarı Satoshi Nakamoto bilinmiyor.

Bitcoin Neden Özeldir?

Bitcoin ile ilgili en önemli kavramlardan biri ademi merkeziyetçiliktir. Bitcoin ağını hiçbir otorite, merkez bankası, devlet başkanı, şirket veya kuruluş kontrol etmez. Günümüzün geleneksel finansal sisteminde, tüm düzen merkezi bir manzaraya dayanmaktadır. Ancak Bitcoin’in arkasında yalnızca bir grup gönüllü kod yazarı var. Tüm işlemler ve transferler, kişiler arasında aracı olmadan gerçekleşir.

Bitcoin’i değerli kılan en önemli faktör “sınırlı arz” dır. Geleneksel finansal düzenin ana aktörleri olan dolar, euro ve Türk lirası gibi fiat para birimleri sınırsız sayıda basılabilmektedir. Ancak Bitcoin’in üretimi 21 milyon adetle sınırlıdır. Finans teorilerinin en temel ifadelerinden biri, talep artarken arz sabit kalırsa fiyatın her zaman artacağını belirtir. 2008’den bu yana Bitcoin talebinin sürekli artarken arzın sınırlı olması, bu temel ifadeleri doğruluyor.

Bitcoin’in tamamen anonim olduğunu söylemek doğru olmaz. Bunun yerine yarı anonim olarak tanımlanabilir. Geleneksel finans sisteminde, kullanıcılar kimliklerini beyan etmek zorundadır. Bankalar aracılığıyla isimsiz para transferi yapmak mümkün değildir. Ancak, merkezi bir otoriteden bağımsız olarak birbirlerine doğrudan para gönderebilecekleri için Bitcoin kullanıcılarının isimlerini vermeleri gerekmiyor.

Bu süreçte, kullanıcıların kimlikleri adına beyan ettikleri tek bilgi, benzersiz cüzdan kodudur. Taraflardan biri, bu cüzdan kodunu kullanarak diğer tarafa doğrudan gönderim sağlayabilir. Bununla birlikte, bu cüzdanların kolaylıkla takip edilebileceğini unutmamak önemlidir. Bitcoin kullanmak size herhangi bir yasayı çiğneme hakkı vermez ve böyle bir girişimde güvenlik güçlerinin radarına kolayca yakalanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.