GMSPORS

MAGAZİNE

Film Önerileri: Batman ve Süperman Adaletin Şafağı

Fragman:

Batman ve Superman: Adaletin Şafağı (Batman v Superman: Dawn of Justice ) film tanıtımı: 2016 yılında izleyicilerin en çok beklediği filmlerden biri olan Batman v Superman: Dawn of Justice, 25 Mart 2016’da izleyici karşısına çıktı. Warner Bros. Pictures tarafından dağıtımı üstlenilen filmin yönetmen koltuğunda ise Steel Man filmini de yöneten başarılı yönetmen Zack Snyder oturuyor. DC Comics karakterleri Batman ve Superman’in bir arada karşımıza çıktığı filmde; Ben Affleck, Henry Cavill, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Gal Gadot ve Holly Hunter gibi ünlü oyuncular yer alıyor. Filmin; yapım ve dağıtım aşamalarında $250 milyon harcanırken, $870 milyon hasılat elde edildi.

Filmde ilk kez aynı filmde yer alan iki süper kahraman Batman ve Superman’in karşı karşıya gelmesine tanık oluyoruz. Gotham’ın sevilen yarasası Batman, Superman ile Superman’ın gezegeninden gelen saldırganların Dünya’da birçok insanın ölmesine sebep olduğu için Superman’i suçluyor. Binaların yıkıldığı, Superman’in değdiği her yerde insanların öldüğü ortamda halk da yavaş yavaş Superman’e tepki göstermeye başlıyor. İnsanların ölümlerinin ve Superman’in umursamazlığının önüne geçmek isteyen Batman, Superman’i bitirmek için planlar yapmaya başlıyor.

Bazı büyük yıkımları engellemek için yapılan savaşların şehirlere sıçraması birçok insanın ölmesine sebep olsa da, Superman hala iyilik için çalıştığını düşünüyor. Geçmişte yaptığı ve Zod’u öldürdüğü savaşta da arkasında harabeye dönen bir şehir bırakmış olması onu kendisini sorgulamaya itse de daha büyük bir yıkımı engellediği düşüncesi kendini haklı bulmasına neden oluyor. Başka bir ülkede haber gezisi sırasında esir alınmış ve Superman tarafından kurtarılmış Lois de, Superman’in birilerinin hayatını kurtarırken başka insanların ölümüne sebep olması karşısında üzüntü duyuyor.

Filmde sıkıntılar var, ama Dawn of the Justice’i yerden yere vuran argümanlarda da büyük bilgi ve anlayış eksiği, mantıksızlık ve tutarsızlıklar var.

Ne kadar film ile eleştiriler fazlaca olsa’da ortalamanın üstünde bir beğenme’de ortaya çıktı. Filmin uzun ve ilk başlarının sıkıcı bir şekilde ilerlemesi yönetmen ve yazarlara’da fazlaca eleştiri gelmesine neden oldu.

Zack Snyder imzalı Batman versus Superman: Adaletin Şafağı, tarihte ilk kez iki DC karakterini buluşturuyor. Başrollerinde Oscar ödüllü Ben Affleck Batman/Bruce Wayne ve Man of Stell filminin yıldızı Henry Cavill Superman/Clark Kent rolüyle karşı karşıya geliyor.

IMDB : 6,5

Leave a Reply

Your email address will not be published.